< powrót
GARLICA MUROWANA
 


Lamus od pd.

Lamus od wsch.

Neorenesansowa brama

 

HISTORIA...
        Lamus w Garlicy powstał na początku XVII wieku. Pierwotnie był on budynkiem bramnym drewnianego dworu. Z czasem został przystosowany do pełnienie funkcji lamusa, a bramę zamurowano. W XIX wieku wzniesiono obok klasycystyczny dworek. Znajduje się w nim dzisiaj biuro gospodarstwa eksperymentalnego Akademii Rolniczej w Krakowie. Lamus pełni nadal funkcję lamusa.

POŁOŻENIE...
        Budynek stoi na stoku wzgórza nieco na wschód od drogi Zielonki - Górna Wieś, w centrum Garlicy Murowanej.

OPIS...
        Lamus jest niewielkim, piętrowym budynkiem, na planie kwadratu. Zwieńczony jest dachem namiotowym, krytym dachówką. Na piętro prowadzą zewnętrzne, drewniane schody z galeryjką.
        Od tyłu dworu wyraźnie widoczny jest duży, rustykowany portal. Jest on pozostałością po przejeździe - lamus był pierwotnie budynkiem bramnym. Okna posiadają bardzo skromne, kamienne obramienia renesansowe. Wewnątrz znajdują się tylko dwa pomieszczenia: jedno na parterze, jedno na piętrze. To dolne (dawna sień) posiada sklepienie kolebkowe, na piętrze strop jest płaski, drewniany.

OTOCZENIE...
        Obok lamusa stoi bezstylowy dworek z XIX wieku, przebudowany w czasach współczesnych. Przylega do niego ciekawa, klasycystyczna brama wjazdowa. Mogłaby ona stanowić komplet z lamusem, posiada bowiem skromną dekorację renesansową (prawdopodobnie posiadała również attykę).