< powrót
GŁĘBOWICE
 


Widok ruin od frontu

Portal z herbem Łabędź

Dwór w latach 50-tych XX wieku
 
 
 

 

HISTORIA...
        Według tradycji pierwszą budowlą w tym miejscu był dwór, wzniesiony przez przywódcę zbójników beskidzkich, Głębockiego. W XVI wieku, za sprawą Skrzyńskich herbu łabędź, powstała budowla renesansowa. Kolejni właściciele wsi, Pisarzewscy, kilkukrotnie przebudowywali dwór (w 1646 i 1773 roku), nadając mu formę barokowej rezydencji o szerokim froncie i narożnych basztach - alkierzykach. Dwór ten, niestety, spłonął w 1969 roku i popadł w totalną ruinę. Obecnie trudno wśród gruzów zlokalizować ślady dawnej świetności.

POŁOŻENIE...
    Dojazd nie jest szczególnie trudny, gdyż bryłę dworu widać już z centrum wsi.

OPIS...
        Dwór był ceglany, miał plan prostokąta z frontem pośrodku dłuższego boku. Była to budowla piętrowa z narożnymi basztami-alkierzami. Obecnie nie ma już dachu, wielu stropów, schodów i okien. Wiele kolejnych ścian grozi zawaleniem i z tego powodu wstęp na teren ruin jest zabroniony.
        Pozostało kilka renesansowych i barokowych obramowań okien oraz dwa kamienne portale wejściowe. Ponad wejściem od strony południowej umieszczony jest herb właścicieli dworu: łabędź. Podobny, choć nieco mniejszy znajduje się ponad drugim wejściem, od północy.

OTOCZENIE...
      Dwór otoczony jest gęstym parkiem, w którym wyraźnie widać pozostałości dawnych wałów ziemnych i fos. W parku, na dawnych stawach, urządzony jest plac zabaw dla dzieci. Zimą jest tu lodowisko.