< powrót
GORLICE
 


Zrekonstruowany dwór od pn.
 
 
 
 

 

HISTORIA...
        Pierwszą budowlę postawił w mieście Derecjan II Karwan herbu Zadora w 1417 roku. Gorlice uzyskały wtedy prawa miejskie i potrzebny był dwór, funkcjonujący  jako centrum władzy. Po budowli tej pozostały jednak tylko wspomnienia i fragmenty murów w piwnicach. Za życia Jana Karwacjana, czyli w początkach XVI wieku, do dworu dobudowano kwadratową wieżę. Prawdziwie renesansowe kształty budynek uzyskał dopiero pod koniec XVI wieku, kiedy to Gorlice przeszły na własność Pieniążków herbu Odrowąż. Byli oni protestantami, a budynek dworu doskonale nadawał się na zbór i jako taki właśnie funkcjonował do końca XVI wieku. Kolejny właściciel, Stanisław Łętowski, przywrócił obiektowi funkcje mieszkalne, zachowując jednak obronny charakter całości. Używał dworu dość krótko, w połowie XVII wieku wyprowadził się do "dworu polskiego" pozostawiając dwór obronny na łasce natury. Budynek szybko więc niszczał, używano go zamiennie jako lamusa i spichlerza.
        Działania wojenne w 1915 roku zniosły dwór z powierzchni ziemi (wraz z większą częścią Gorlic). Jako ruina przetrwał do 1992 roku, w którym to został odbudowany w renesansowym kształcie. Obecnie mieści się w nim Biuro Wystaw Artystycznych.

POŁOŻENIE...
        Dwór stoi na szczycie wysokiej, skalistej skarpy nad doliną Ropy. Jest to miejsce szczególnie nadające się do obrony.

OPIS...
        Budynek jest murowany, piętrowy, na planie prostokąta. Wieńczy go wysoki, łamany, czterospadowy  dach, kryty dachówką. Ściany pokryte są tynkiem, za wyjątkiem tych fragmentów, które pozostały po dawnym dworze Karwacjanów - te pozostawiono odkryte.
       Detale architektoniczne, takie jak obramienia okien lub portale, są imitowane przez betonowe odlewy z 1992 roku.