< powrót
GRABOSZYCE
 


Widok ruin od południa

Widok ruin od wschodu

Dwór w latach 50-tych XX wieku
 

 

HISTORIA...
        W roku 1575 sekretarz królewski Dionizy (Dziwisz) Brandys wzniósł w tej miejscowości dwór obronny. Był on pierwotnie renesansowy, został jednak później przebudowany w stylu barokowym. Przebudowa polegała na zamianie attyki na barokowe szczyty i sporych zmianach wystroju wnętrz. Dwór został zdewastowany po II Wojnie Światowej i obecnie jest w dość daleko posuniętej ruinie.

POŁOŻENIE...
        Do dworu łatwo dojechać. Stoi w Graboszycach, tuż przy drodze Wadowice-Zator, po wschodniej stronie.

OPIS...
        Jest to obszerna budowla, wzniesiona na planie prostokąta. Posiada dwie kondygnacje nadziemne i głębokie, dwupiętrowe piwnice. Dach jest wysoki, czterospadowy, kryty dachówką. Wejście znajduje się od wschodu. Dwór jest otynkowany.
        Zachowała się spora liczba renesansowych obramowań okien a także portal w drzwiach wejściowych. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na sklepienia kolebkowe we wszystkich salach parteru i piwnic. Ponieważ we dworze nie ma już podłóg, sklepienia są widoczne także od góry, tworząc charakterystyczne, kamienne wyspy na piętrze. W jednej z sal piętra rozpoznać można resztki dwóch warstw polichromii: renesansowej i barokowej. Dolna kondygnacja piwnic posiada podziemne połączenia z fosą, otaczającą budynek.

OTOCZENIE...
        Dwór otaczają drzewa, które kiedyś stanowiły park dworski. Nieopodal stoi także zrujnowany, murowany spichlerz.