< powrót
GRODZIEC ŚLĄSKI
 


Widok od pd.

Widok wież dworu od wsch.
 
 
 
 

 

HISTORIA...
        Dwór ten we wszystkich niemal publikacjach opisywany jest jako zamek. Bliższe jednak spojrzenie pozwala zrewidować ten pogląd i uznać obiekt za pełnoprawny dwór obronny.
        Powstał w XIV wieku i był pierwotnie budowlą gotycką. Jego przebudowy dokonali Maciej i Henryk Grodeccy w latach 1542 - 1580. Zyskał on wtedy renesansowe kształty i attykę. Obecnie nie ma po niej śladu, gdyż dwór był wielokrotnie przebudowywany przez kolejnych właścicieli, m.in. przez Myszkowskich w XVII wieku. Obecnie mieści się w nim Zootechniczny Zakład Doświadczalny.

POŁOŻENIE...
        Budynek jest widoczny z drogi Kraków - Cieszyn. Leży nieco na północ od niej i łatwo do niego dojechać którąś z przecznic.

OPIS...
        Jest to budowla dwupiętrowa na planie nieregularnym, z kilkoma wysmukłymi, prostokątnymi wieżami. Mają one aż cztery kondygnacje i wystają ponad główny budynek. Dach dworu jest niezbyt wysoki, czterospadowy, pokryty blachą. Od strony zachodniej dwór wieńczy neogotycki szczyt schodkowy. Od południa dobudowano neogotycką werandę i szerokie schody do parku.
        W bryle dworu nie pozostało wiele szczegółów świadczących o jego dawnym wyglądzie. Są nimi głównie prostokątne, kamienne obramienia okien i portale wejściowe. Wewnątrz zobaczyć można sklepienia kolebkowe w dolnej kondygnacji.

OTOCZENIE...
        Dwór stoi na niewielkim wzniesieniu. Wokół niego rozciąga się park pełen starych drzew. Wśród nich, na zachód od budynku, znajdują się ruiny kościoła z XVI wieku, fundowanego przez Henryka Grodeckiego, właściciela dworu w tamtym okresie.