< powrót
HARKLOWA
 


Lamus od wsch.
 

HISTORIA...
        Niewielki dwór w Harklowej powstał na początku XVII wieku. Używano go później jako lamusa. W ostatnim czasie został odremontowany przez nowych właścicieli i służy jako budynek mieszkalny.

POŁOŻENIE...
    Dwór stoi na północny-zachód od kościoła, w głębi dużej, trawiastej parceli. Wokół niej przebiega dawne, kamienne ogrodzenie dworskie.

OPIS...
        Dwór w Harklowej jest niewielkim dworem mieszkalnym typu "lamus". Jest budynkiem piętrowym, zbudowanym na planie prostokąta. Wieńczy go wysoki, czterospadowy dach, pokryty obecnie dachówką. Budynek jest otynkowany. Nowy tynk i brak kamiennych obramień okiennych upodabniają go do zwykłego współczesnego domku.
        Ciekawym elementem architektonicznym, na który warto zwrócić uwagę, jest niewielki wykusz od strony zachodniej, na wysokości piętra. Mieścił on dawniej latrynę. Nieczystości spadały z wysoka i zbierały się w kupkę pod murem dworu. Obecnie pomieszczenie to nadal pełni funkcję ustępu, jednak nieczystości odprowadzane są nowocześnie, za pomocą rur.
        Innym, bardzo ciekawym elementem, który pozostał po dawnym wyposażeniu dworu, są solidne, żelazne drzwi wejściowe. Są bogato zdobione, a antaba ma kształt rozety.

OTOCZENIE...
      Dwór stoi w głębi rozległej, pustej obecnie parceli. Wokół niej przebiega kamienny mur. W murze tym, od strony drogi, znajduje się dawna brama wjazdowa. Jest to solidna, kamienna konstrukcja, sklepiona kolebkowo. Przejazd ma kilka metrów długości.