< powrót
KORZKIEW
 


Dwór w trakcie odbudowy - 2001 r.

Dwór w trakcie odbudowy - 2001 r.

 

HISTORIA...
        Dwór powstał w końcu XVI wieku. Wykorzystuje on w swych murach fragmenty murów wieży obronnej z XIV wieku. Ponieważ zbudowano go na wzgórzu nie zachowuje on renesansowych proporcji, przedkładając funkcjonalność nad wygląd. Od końca XIX wieku jest zrujnowany. W obecnym stuleciu kilkukrotnie podejmowano próby odbudowy. Pierwsza z nich, prowadzona przez PTTK, zakończyła się fiaskiem z uwagi na brak funduszy. Obecnie dwór jest własnością fundacji Pugetów, która ostro wzięła się za jego remont. Planowane zakończenie ma mieć miejsce w 2002 roku.

POŁOŻENIE...
        Budynek dworu stoi na szczycie mocno zalesionego wzgórza, górującego nad doliną Korzkiewki. Z uwagi na kształt nazywany jest z zamkiem.

OPIS...
        Zabudowania mają kształt kwadratu. Dwa boki stanowią dwa skrzydła dworu, ustawione w kształt litery L. Pozostałe dwa boki stanowi mur obwodowy. Znaleźć w nim można ślady strzelnic i ganku dla straży. Wjazdu na majdan strzeże piętrowy budynek bramny. Składa się on z przejazdu oraz małej izdebki dla odźwiernego. Wokół dawnej bramy wjazdowej zobaczyć można półkolisty, rustykowany portal.
        Wewnątrz dworu zachowała się wielka, reprezentacyjna sala na parterze oraz kolebkowe sklepienia w piwnicach. Sala reprezentacyjna posiada sklepienie kolebkowe z lunetami. Po pierwotnym wyposażeniu rezydencji pozostał także jeden renesansowy portal w drzwiach z starą żelazną kratą i zamkiem.

OTOCZENIE...
      U podnóża wzgórza stoją dawne zabudowania gospodarcze. Obecnie mieści się w nich ośrodek harcerski. Fundacja Pugetów posiada plany przekształcenia wzgórza i dość sporej części okolicy w park rekreacji. Planowane jest odbudowanie kilku budynków gospodarczych, dworu XIX wiecznego u stóp wzgórza oraz budowa kilkunastu różnych obiektów.