< powrót
KRASICZYN
 


Baszta Boska - kaplica

Baszta Szlachecka

Fragment zniszczonego dziedzińca zamkowego

Sgrafitto ścian zewnętrznych (fragment) - król wręcza Krasickim herb (racicę dzika)

 

HISTORIA...
        W murach manierystycznego zamku, jednego z trzech najpiękniejszych Polsce, kryją się resztki dawnego niewielkiego dworu obronnego. Dwór obronny był jedyną murowaną częścią fortalicjum Jakuba z Siecina, wzniesionego ok. 1550 r. W 1580 roku Stanisław Krasicki (syn Jakuba) włączył murowany budynek w obręb nowobudowanego zamku, jako budynek bramny. Cały zamek natomiast został przebudowany na modę manierystyczną przez Macieja Krasickiego w latach 1598-1608. Upaństwowione po ostatniej wojnie dobra służyły wpierw jako siedziba Technikum Leśnego, później jako ośrodek konferencyjny FSO, a obecnie zawiaduje nimi Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. W zamku czynna jest galeria sztuki i muzeum. 

POŁOŻENIE...
        Ogromny zamek jest w stanie permanentnego remontu, mającego przywrócić mu dawny blask. Otoczona rozległym parkiem i stawami rezydencja ma kształt symetrycznego kwadratu dostawionymi w narożach cylindrycznymi wieżami. Mury pokrywają piękne dekoracje sgraffitowe a każda z wież ma inne zwieńczenie, zgodne z ich nazwami i przeznaczeniem (boska - kaplica, papieska, królewska i szlachecka). Wewnętrzny dziedziniec zamku jest chyba największym dziedzińcem w Polsce (100 x 70 m).

>OPIS...         Dawny dwór był prawdopodobnie niewielkim lamusem lub wieżą. Włączony w obręb murów zamku jest obecnie całkowicie nierozpoznawalny - to niewielki, kwadratowy fragment za ozdobną klatką schodową od strony północnej. Jego ozdoby, a także przepiękny manierystyczny portal na piętrze związane są już z przebudową dokonaną przez Macieja Krasickiego.