< powrót
KWAŚNIÓW
 


Widok obecny dworu

 

HISTORIA...
        Wieża została zapewne wybudowana w 1552 r. przez Jana Kwaśniowskiego, władającego majątkiem w XVI wieku. Później szybko straciła na znaczeniu, gdyż właściciele przenieśli się do nowego, drewnianego dworu. Zniszczona i częściowo spalona podczas ostatniej wojny doczekała się jedynie tymczasowego, betonowego zadaszenia.
Wieża jest mało znana władzom konserwatorskim i była już "odkrywana" kilkukrotnie, m.in. w 1997 i 2001 roku. Obecnie budynek wykorzystywany jest jako szopa i magazyn ziemniaków, właściciel planuje jego rozbiórkę (o ile sam się nie rozsypie -konserwatorzy nie przeznaczają żadych funduszy na remont zabytku).

POŁOŻENIE...
        Aby dotrzeć do wieży należy w Kwaśniowie Dolnym skręcić w ulicę Dworską (ku zachodowi), którą prosto około 300 m. Wieża stoi w niewielkim oddaleniu od drogi, po jej lewej stronie, opodal zabudowań.

OPIS...
        Po dawnej wieży pozostały dwie kamienne kondygnacje. Pierwotnie zapewne miała jeszcze przynajmniej jedną, drewnianą. Na każdej kondygnacji usytuowane są dwa pomieszczenia, sklepione kolebkowo. Od północy do wieży prowadzi kamienny portal z okutymi drzwiami (a raczej samym okuciem, gdyż z drzwi niewiele pozostało).  Przejście pomiędzy pomieszczeniami piętra prowadzi przez drugi portal kamienny, na którego nadprożu wykuto datę budowy - 1552 r. Niezwykle interesujący jest fakt, iż litery nie zostały wydrążone w kamieniu, ale są wypukłe, wysunięte przed lico nadproża. Portal ten został zapewne wmurowany w to miejsce wtórnie, a pierwotnie otaczał główne wejście do dworu.