< powrót
ŁAŃCUT
 


Pałac od frontu

Schemat miasta Łańcuta i pałacu w pięcioramiennej gwieździe fortecy
 
 
 
 

 

HISTORIA...
        Znany w Polsce i odwiedzany przez liczne wycieczki pałac Lubomirskich w Łańcucie mieści w swych murach dawny renesansowy dwór obronny. Pierwotny zamek w Łańcucie stał na innym miejscu, na północ od rynku. Wznieśli go Pileccy, a w latach 1592-1608 rezydował w nim Stanisław Stadnicki, zwany ze względu na piekielne usposobienie Diabłem Łańcuckim. Ten drewniany zameczek został zdobyty i spalony przez sąsiadów Stadnickiego. Z pogromu ocalała jedynie murowana wieża strażnicza, dawniej stojąca kilkaset metrów od zamku. Dobudowano do niej dwór obronny - kasztel, oczywiście już murowany. Była to pierwsza budowla na terenie obecnego pałacu. Rozbudowany do postaci trójskrzydłowego zamku przed 1629 a następnie czteroskrzydłowego pałacu po tej dacie dwór obronny został całkowicie wchłonięty przez nową zabudowę. Również doskonale zachowane fortyfikacje bastionowe na planie pięcioramiennej gwiazdy są efektem siedemnastowiecznej rozbudowy i nie mają nic wspólnego z dawnym kasztelem. W pałacu mieści się muzeum wnętrz pałacowych.

POŁOŻENIE...
        Na teren pałacowy wchodzi się z parku poprzez kamienny most przerzucony ponad fosą. Brama znajduje się na osi tej drogi, od zachodu. Pałac to czteroskrzydłowa, piętrowa budowla zamykająca z czterech stron kwadratowy dziedziniec, a flankowana czterema wieżami na narożach. Wokół pałacu zbudowany został bastionowy system obronny na planie gwiazdy, czyniąc z niego jeden z lepszych przykładów "palazzo in forteza" - pałacu w fortecy.

OPIS...
        Dawny kasztel kryje się w murach południowej części zachodniego skrzydła (czyli na prawo od bramy wjazdowej) oraz przylegającej do południowo-zachodniego narożnika wieży. To właśnie ta wieża była pierwszym obiektem warownym na terenie pałacu, pamiętającym jeszcze Diabła Łańcuckiego. Obecnie dawny kasztel jest całkowicie przebudowany i pozostały z niego jedynie mury. Także wewnątrz pałacu nie łatwo odnaleźć ślady po poprzednim obiekcie.