< powrót
LATOSZYN
 


Lamus od pd.

 

HISTORIA...
        Dwór powstał w XVII wieku. Był to niewielki obiekt, tzw. lamus. Szybko zaczął pełnić faktycznie funkcje lamusa, gdyż właściciele wybudowali dla siebie nowy, parterowy i znacznie obszerniejszy dwór. Lamus przetrwał II Wojnę Światową (w przeciwieństwie do dworu). Teren podworski został przejęty przez Przedsiębiorstwo Budownictwa Rolniczego (PeBeRol) i mocno zdewastowany. W lamusie urządzono niewielki składzik towarów o nazwie "Pod lamusem". Został on jednak opuszczony i dziś dawny dwór obronny niszczeje, zdany na łaskę przyrody.

POŁOŻENIE...
    Dawny dwór stoi na skraju skarpy, opadającej do Wisłoki, na terenie dawnego PeBeRol’u, na północ od drogi Kraków-Rzeszów. Trudno go dostrzec zza gęstej plątaniny krzewów, rosnących w tym rejonie. Aby do niego trafić, należy jechać głównym traktem komunikacyjnym PeBeRol’u do betonowego placyku przy dużym, piętrowym budynku. Z placyku tego przez zarośla i krzewy dochodzi się do położonego wśród nich dworu.

OPIS...
        Jest to niewielki dwór o charakterze lamusa. Jest ceglany, piętrowy, na planie prostokąta. Był dawniej otynkowany, obecnie tynk sypie się z niego obficie. Posiada dach dwuspadowy, kryty dachówką. Wejście na piętro prowadzi tylko od zewnątrz, z drewnianego ganku. Wchodzi się doń po schodach, dawnej drewnianych, obecnie zmienionych na betonowe. Czas i pogoda kruszą beton i schody zaczynają porastać roślinnością.
       We dworze nie przetrwały żadne elementy architektoniczne, które świadczyłyby o renesansowym jego pochodzeniu. W dolnej kondygnacji mieścił się składzik "Pod lamusem". Pomieszczenie jest obecnie puste i zdewastowane, pozostał tylko dawny szyld.

OTOCZENIE...
      Wokół dworu rośnie bujna roślinność. Dawniej był to piękny park dworski, obecnie bardzo zdewastowany. Gospodaruje w nim kilka firm budowlanych, traktując go jako wyśmienite miejsce na skład towarów budowlanych i parking dla ciężkich samochodów.