< powrót
ŁĘKI GÓRNE
 


Dwór od wsch.
 

Manierystyczny wschodni szczyt dachu

 

HISTORIA...
        Dwór powstał w drugiej połowie XVI wieku, a dokładnie 1586 roku i stanowił własność rodziny Tarłów. Byli oni arianami, dwór stanowił centrum gminy Braci Polskich w tym regionie, a w razie potrzeby służył jako miejsce ich schronienia. Po nawróceniu Jadwigi Tarło na katolicyzm został opuszczony. Budynek przejęli inni właściciele, którzy mieszkali w nim do II Wojny Światowej. Później urządzono w nim wiejski ośrodek zdrowia. Dziś mieści kilka gabinetów lekarskich i mieszkania prywatne. 

POŁOŻENIE...
    Na południowy - zachód od kościoła. Budynek stoi w sercu gęstego parku. 

OPIS...
        Dwór niewiele się zmienił od czasów budowy i pozostaje jednym z ładniejszych w Beskidach. Budynek ma kształt wysokiego, wyciągniętego w górę prostopadłościanu. Liczy aż cztery kondygnacje, z czego trzy nadziemne. Jest otynkowany. Posiada niezbyt stromy, dwuspadowy dach, pokryty obecnie dachówką. Na szczególną uwagę zasługują bardzo dekoracyjne szczyty dachu. Są one manierystyczne, bardzo bogato zdobione płycinami o kształtach muszli i wolutami. Zdobienia kryją dach i nadają szczytowi charakter attyki. Bryła budynku jest podzielona pionowymi pilastrami na wyraźne pola, mieszczące okna o niewyszukanych, renesansowych portalach. Najwyższa kondygnacja okien jest elementem wtórnym, dodanym do dworu w XIX wieku - wyraźnie nie pasuje do całości. Od południa do dworu dobudowany jest niewielki przedsionek o boniowanych, neorenesansowych portalach i narożach.
       Wnętrze kryje piękne sklepienia kolebkowe w dwóch dolnych kondygnacjach oraz w piwnicach. Ozdobą tych sklepień są stiukowe dekoracje w kształcie rozet i liści, nigdzie indziej nie spotykane. Pokrywają one niemal wszystkie sklepienia we dworze!
       Interesującym szczegółem jest niewielki otwór strzelniczy. Znajduje się on obecnie wewnątrz budynku, na parterze, na lewo od schodów. Jego obecność w tym miejscu świadczy o zmianach w kształcie dworu, a także o obronnym jego przeznaczeniu w przeszłości. 

OTOCZENIE...
      Wokół dworu rozciąga się gęsty park.