< powrót
ŁODYGOWICE
 


Dwór od zach.

 

HISTORIA...
        Łodygowice stanowiły centrum tzw. "klucza łodygowickiego", czyli prywatnych terenów szlacheckich. Klucz ten wydzielił się z Żywiecczyzny po śmierci Krzysztofa Komorowskiego w 1608 roku. Stanowił własność Mikołaja Komorowskiego, ten jednak nie dbał o swoje ziemie, a Łodygowice przegrał w karty ze swoim dworzaninem. Dworzanin ten szybko odsprzedał je Jerzemu Zbaraskiemu, kasztelanowi krakowskiemu. Ten, na miejscu wcześniejszych drewnianych umocnień, rozpoczął budowę dworu obronnego. Trwała ona od 1629 aż do 1673 roku, a kończył ją już następny właściciel Klucza Łodygowickiego, Stanisław Warszycki (także kasztelan krakowski). Wzniósł on bastionowe fortyfikacje wokół dworu, przekształcając go w modny wówczas "pałac w fortecy" (Modelowym przykładem takiego założenia jest zamek Lubomirskich w Nowym Wiśniczu). Dwór został bardzo mocno przebudowany w XIX wieku, obecnie stanowi neogotycki pałacyk. Po obwałowaniach nie ma prawie śladu.

POŁOŻENIE...
    Na wschód od drogi Bielsko - Żywiec.

OPIS...
        Plan pałacu ma obecnie kształt krzyża. Dawny dwór obronny stanowi jego północne ramię. Budynek jest piętrowy i otynkowany. Uważnie patrząc dostrzec można masywne mury dworu i kilka kamiennych obramowań okiennych z XVII wieku.

OTOCZENIE...
      Obok pałacu stoją współczesne zabudowania gospodarcze. Całość otoczona jest dawnym parkiem. Na jego obrzeżach znajdują się niewielkie "kopce", które pierwotnie wchodziły w skład obwałowań bastionowych.