< powrót
MARKLOWICE
 


Dwór od pd.
 
 
 
 

 

HISTORIA...
        Dwór obronny powstał już z początkiem XVI wieku. W 1612 r. Książe Wacław Adam ofiarował go swojej konkubinie Małgorzacie Koschlinger. Był również przejściowo własnością księżnej Elżbiety Lukrecji - ostatniego przedstawiciela Piastów, władających Księstwem Cieszyńskim od podziału Polski na dzielnice w 1138 roku. Księżna ta zmarła w 1654 roku i po jej śmierci teren Śląska Cieszyńskiego (po linię rzeki Białej) przyłączony został do Cesarstwa Austriackiego. Sam dwór pozostał w rękach krewnych Elżbiety do 1672 roku, potem przejęli go Habsburgowie.
       We dworze znajduje się prywatne mieszkanie. Właściciele nie robią jednak trudności przy próbie obfotografowania obiektu z zewnątrz.

POŁOŻENIE...
        Budynek stoi na wzniesieniu nad doliną Olzy, na zachód od drogi Cieszyn - Jastrzębie Zdrój.

OPIS...
        Wygląda dość niepozornie, a to za sprawą pokrywającego go tynku, który obecnie ma kolor popielaty. Dwór jest zbudowany na planie prostokąta, piętrowy, posiada wysoki, dwuspadowy dach, kryty dachówką. Wokół okien zachowały się obramienia renesansowe, pokryte jednak w wielu miejscach tynkiem. Zachował się także jeden portal wejściowy.