< powrót
MODLNICA
 


Dwór od pd.
 

Pozostałości arkadowego dzedzińca
 
 

 

HISTORIA...
        Pierwsza budowla obronna powstała w Modlnicy w XV wieku. W XVI wieku rodzina Salomonów wzniosła w Modlnicy renesansowy pałac. Zawieruchy dziejowe obróciły go w ruinę. W 1784 roku na jego miejscu powstał klasycystyczny dwór Konopków. Wykorzystuje on w niewielkim fragmencie pozostałości dawnego dworu Salomonów. W latach 1871 - 84 często gościł tu Oskar Kolberg, pracując nad dziełem "Lud, jego zwyczaje...". Obecnie we dworze mieści się Dom Pracy Twórczej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Właściciel zorganizował niewielkie muzeum, związane z historią obiektu.

POŁOŻENIE...
        W centrum Modlnicy, naprzeciwko drewnianego kościoła.

OPIS...
        Dwór rodziny Konopków jest obszerną, klasycystyczną rezydencją. Parterowy budynek, zbudowany na planie prostokąta, posiada szczególnie imponujący, łamany dach, tzw. polski. Od południa znajduje się portyk, wsparty na czterech kolumnach, od północy rząd kolumn, osłaniających wyjście do ogrodu.
       Po renesansowym dworze Salomonów pozostał mur od strony wschodniej wraz z niewielką basztą. Dawna attyka przykryta jest obecnie niewielkim daszkiem. Od wewnętrznej strony mur osłania interesujące, półkoliste krużganki, otaczające dawny dziedzińczyk. Mur jest otynkowany. Jego przedłużeniem (bez tynku) jest długi mur obwodowy, pozostały po XV-wiecznej budowli.

OTOCZENIE...
        Wokół dworu rozciąga się dobrze utrzymany ogród włoski, przechodzący w swobodny park krajobrazowy. Całość otoczona jest wysokim, kamiennym murem. Warto zwrócić uwagę na pobliski kościół. Jest to jeden z nielicznych szesnastowiecznych kościołów drewnianych, posiadający nawę poprzeczną, tzw. transept. Wnętrze ozdobione jest cenną polichromią z XVI wieku, obecnie bardzo zniszczoną.