< powrót
NIEBYLEC
 


Dwór od pd.

Fragment resztek portalu
 
 
 
 

 

HISTORIA...
        Początki tutejszego dworu sięgają XVI wieku. Był kilkukrotnie przebudowywany, ostatni raz pod koniec wieku XIX. Po wojnie teren dworski zajęty był na bazę sprzętu budowlanego i skład materiałów rolniczych, co przyczyniło się do całkowitej dewastacji tak dworu, jak i jego otoczenia. Obecnie wokół pustego budynku rosną zagony pokrzyw.

POŁOŻENIE...
        Aby dotrzeć do dworu należy z rynku w Niebylcu wyjechać drogą ku wschodowi, a po ok. 1 km skręcić w lewo w kierunku Małówki. Dwór widoczny jest wśród drzew, na stromym stoku wzgórza. Mieściła się w nim ostatnio baza POM.

OPIS...
        Dwór ma kształt spłaszczonej litery T, skierowanej podstawą ku południowi. Dolna część jest ceglana, górna drewniana. Całość nakrywa blaszany dach. Pozostałości drewnianych elementów ozdobnych świadczą, że dwór został przebudowany w modnym stylu „szwajcarskim”. Wnętrza puste i zniszczone. Warto podjąć wysiłek przedarcia się przez pokrzywy od pd.-wschodu, by obejrzeć bodaj jedyny fragment dawnej kamieniarki – kamienne nadproże z herbem właścicieli, w kształcie litery "W”.