< powrót
PRZECŁAW
 


Pałac od zach.
 
 
 
 

 

HISTORIA...
        Pałac Rejów, wybudowany w latach 1580-90 w miejscu znacznie starszego dworu obronnego i wykorzystujący częściowo dawne mury. Z uwagi na naturalnie obronne położenie oraz otoczenie murem nazywany był często zamkiem. Pałac wybudował Andrzej Koniecpolski. Pod zarządem rodziny Rejów rozbudowywane w XVII w. i latach 1808-10. Gruntownie przekształcony w stylu neogotyckim w latach 1876-80, według projektu Filipa Pokutyńskiego. Po drugiej wojnie światowej opuszczony pałac został zdewastowany i częściowo spalony w 1966. Od 1970 roku jest własnością Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Mielcu. Po gruntownej restauracji w latach 1975-88, prowadzonej pod kierunkiem Mieczysława Żubrowskiego, pełni funkcje ośrodka konferencyjnego i hotelu.

POŁOŻENIE...
        Pałac położony jest w obszernym parku, na szczycie wzniesienia opadającym ku południowi. Wjazd prowadzi od południa: jadąc od drogi głównej Mielec – Dębica należy skręcić za mostem w lewo, w brukowaną drogę pod górę, a następnie w prawo, by po stu metrach osiągnąć drogę dojazdową do pałacu.

OPIS...
        Budynek ma kształt prostokąta, z dwoma wieżami alkierzowymi po bokach. Jest piętrowy, murowany, otynkowany. Ściany zwieńczone są pokaźną attyką, kryjącą dwuspadowy dach. Zewnętrzne detale architektoniczne w przeważającej większości są neogotyckie (np. obramienia okienne).
       Wnętrze bogato urządzone. Większość sztukaterii, boazerii i malowideł wzorowana jest na dziewiętnastowiecznych ikonografiach pałacu. Rejowie zgromadzili w nim wówczas bogatą kolekcję sztuki, w tym cenne pamiątki po Mikołaju Reju z Nagłowic.

OTOCZENIE...
        Wokół pałacu założony w XVI wieku ogród. Część od zajazdu uporządkowana, reszta w typie angielskim, krajobrazowa.