< powrót
SANCYGNIÓW
 


Lamus od pd.
 

Brama wjazdowa

 

HISTORIA...
Dwór został wzniesiony przez Jakuba Sancygniowskiego w drugiej połowie XVI wieku. Szybko zmienił swoją funkcję, był użytkowany jako zbór ariański w wieku XVII, a później jako lamus. W 1917 rodzina Deskurów założyła w nim niewielkie, prywatne muzeum. Po II Wojnie Światowej dwór używany był jako pomieszczenie gospodarcze.

POŁOŻENIE...
        Lamus w Sancygniowie wchodzi w skład budynków gospodarczych neorenesansowego pałacu z XX wieku.

OPIS...
        Dwór ma plan kwadratowy. Jest to budynek podpiwniczony, piętrowy, wieńczy go wysoki czterospadowy dach, kryty gontem. Całość ścian jest otynkowana, odkryte pozostawiono tylko kamienne detale architektoniczne. Od południa do dworu przylega mała przybudówka z XVIII w., osłaniająca wejście do piwnic.
        Dwór posiada tylko dwa pomieszczenia: jedno na piętrze, jedno na parterze. Schody prowadziły na piętro od zewnątrz, obecnie nie ma po nich śladu i piętro pozostaje niedostępne. Od zewnątrz zobaczyć można renesansowe obramienia okienne w oknach parteru i - zwłaszcza - piętra. Szczególnie dekoracyjny motyw widnieje na szczycie przybudówki. Został on wykonany później niż dwór, motywy są raczej barokowe. Na sklepieniu izby parteru można dojrzeć resztki polichromii w formie pasów i kartuszy. Od zachodu w ścianie umieszczony są dwa portale wejściowe, w zwieńczeniu jednego z nich widnieje herb właścicieli - Pilawa. Górne drzwi prowadziły dawniej z drewnianych schodów na piętro, teraz trzeba się do nich wspinać po drabinie. Na nadprożu dolnego portalu rozpoznać można zacierający się herb Pilawa. Pomieszczenie na piętrze posiada strop belkowy.

OTOCZENIE...
        Lamus stoi opodal pałacu neorenesansowego z 1882 roku. Pałac jest zrujnowany, chociaż widać ślady prowadzonych prac remontowych. Na teren dworski prowadzi pięknie dekorowana, renesansowa brama, wyprodukowana pod koniec XVI wieku w warsztatach Santi Gucciego pod Pińczowem. Obok bramy stoi parterowy budynek stróża, także z XVII wieku. Jest kwadratowy, posiada czterospadowy dach, kryty gontem.