< powrót
SOBKÓW
 

Ruiny dworu i baszty
 
 
 

 

HISTORIA...
        Dzieje fortalicji w Sobkowie są skomplikowane. Jej powstanie łączy się zazwyczaj z powstaniem sąsiedniego miasteczka Sobkowa (dziś wsi) w 1563 roku. Początkowo składała się z piętrowego domu pańskiego (kamienicy) oraz niewysokich murów kamiennych otaczających bardzo przestronny dziedziniec (130 na 85 m). Zlokalizowana w południowo-wschodnim narożniku kamienica miała sklepiony kolebkowo parter i nieco bardziej reprezentacyjne piętro o sieni i trzech izbach. Gdy kolejnemu właścicielowi – Stanisławowo Sobkowi – dotychczasowe lokum przestało wystarczać wzniósł on w 1577 roku nowy dom mieszkalny w północno-wschodnim narożniku, otwarty arkadową loggią od strony ogrodu, oraz w narożnikach murów wybudował interesujące pięcioboczne baszty.
        Założenie było kilkukrotnie jeszcze przebudowywane, m.in. w 1601 i 1770 roku. Podczas tej ostatniej przebudowy pośrodku dawnego dziedzińca postawiono pałac klasycystyczny, który dotrwał do II Wojny Światowej. Dziś fortalicja jest własnością prywatną, użytkowaną jako stadnina koni i restauracja. 

POŁOŻENIE...
        Przy drodze Sobków – Tokarnia, około kilometra od dawnego miasteczka.

OPIS...
        Fortalicja otoczona jest kamiennym murem, w narożnikach którego stoją pięcioboczne, piętrowe baszty. Dawne budynki mieszkalne, w większości także kamienne, są zrujnowane. Jedynie jedna baszta i fragment dawnego domu pańskiego nowi właściciele wykorzystują jako restaurację i stadninę koni. Pośrodku placu stoją porosłe trawą ruiny klasycystycznego pałacu, o wielu zachowanych jeszcze portalach i kolumnach (cześć malowniczo rozrzucona na ziemi). W budynkach łatwo odnaleźć cechy obronne: skarpy i otwory strzelnicze.