< powrót
SUCHA  BESKIDZKA
 


Dziedziniec zamku
 

Dawny dwór z widocznymi basztami alkierzowymi
 

Kominek w sali Marszałkowskiej
 
 

 

HISTORIA...
        W połowie XVI wieku właścicielem miejscowości został włoski złotnik Kasper Gastiglione. Wzniósł on wtedy obronną, renesansową rezydencję. Dwór został w 1615 roku włączony w obręb murów manierystycznego zamku Komorowskich - kolejnych właścicieli Suchej. Po Komorowskich często zmieniali się właściciele miasta: Wielopolscy, Braniccy. Obecnie zamek stanowi własność miasta Sucha Beskidzka. Działa w nim restauracja, organizowane są imprezy kulturalne i plenerowe (na dziedzińcu).

POŁOŻENIE...
        Na północ od centrum miasta, przy drodze łączącej rynek z drogą główną do Wadowic.

OPIS...
        Zamek Komorowskich nazywany jest Małym Wawelem. Jest to budowla trójskrzydłowa, piętrowa, zwieńczona wysokim dachem. Dwa skrzydła zamku są mieszkalne, trzecie to ściana kurtynowa. Dziedziniec otaczają piękne arkadowe krużganki, wzorowane na wawelskich: dolna kondygnacja na filarach, górna na kolumnach.
        Dwór Gastiglioniego stanowi najbliższą drogi część skrzydła południowego. Jego sylwetka wyraźnie wyróżnia się w bryle zamku. Jest masywną budowlą na planie kwadratu, silnie oszkarpowaną i posiadającą znacznie mniejsze okna - elementy obronne. Dwór posiada trzy kondygnacje. Przykryty jest wysokim, czterospadowym dachem, krytym dachówką. Wewnątrz zachowały się sklepienia kolebkowe na dolnych dwóch kondygnacjach oraz strop drewniany na piętrze.
        Najznamienitszym elementem wyposażenia jest bardzo bogato zdobiony, manierystyczny kominek w wielkiej sali zamku, zwanej salą Marszałkowską. Powstał już w czasie rozbudowy i leży poza bryłą dworu obronnego, na piętrze skrzydła zachodniego.

OTOCZENIE...
        Wokół zamku rozciąga się zadbany park. Wśród drzew zbudowane są mostki na potoku, altanki, alejki i oczka wodne. Park udostępniany jest zwiedzającym w trakcie niektórych imprez plenerowych.