< powrót
SZERZYNY
 


Panorama wsi, dworu i kościoła
 

Dwór od pd.
 

Podcienie arkadowe
 
 

 

HISTORIA...
        Właścicielem okolicznych terenów był Joachim Ocieski, kasztelan sądecki. Pierwszy jego dwór obronny w Szerzynach powstał w XVI wieku. Wokół niego wybudowano budynki gospodarcze, w tym kamienny spichlerz. Dwór ten, niestety, został zburzony lub spłonął na początku XVII wieku. Właściciel nie odbudowywał go, lecz przebudował spichlerz na nowy dwór. Przystosowany do celów mieszkalnych i obronnych budynek pełnił swoje funkcje do połowy XX wieku, kiedy to popadł w ruinę. Odrestaurował go dopiero proboszcz tutejszej parafii, urządzając w nim plebanię. Dokonał przy tym rozbudowy obiektu o część północno - wschodnią i mieszkalne poddasze. Dzisiaj dwór jest w doskonałym stanie. Nadal mieszkają w nim księża z parafii w Szerzynach.

POŁOŻENIE...
        Dwór stoi tuż obok neogotyckiego kościoła parafialnego.

OPIS...
        Piętrowa bryła dworu ma kształt prostokąta. Od południa dwór posiada arkadowe podcienia, wsparte na solidnych, kamiennych filarach. Nad nimi, na piętrze powstał szeroki ganek. Wysmukłe, drewniane słupy podtrzymują dach. Został on zmieniony w latach 70-tych XX wieku, ale nadal jest czterospadowy. Można w nim dostrzec cztery półkoliste okienka, pasujące kształtem do charakteru dworu. Wejście na piętro dawniej prowadziło wyłącznie od zewnątrz - wewnętrzne schody dodano w czasie ostatniej rozbudowy.
        Dwór zachował bardzo wiele elementów z pierwotnego wykończenia kamieniarskiego. Sale na parterze mają kolebkowe sklepienia. Jedna z nich jest szczególnie duża (mieści obecnie jadalnie). Jej okna i drzwi posiadają kamienne, rzeźbione portale renesansowe. Sale na piętrze zwieńczone są drewnianymi stropami belkowymi.

OTOCZENIE...
        Dwór otacza zadbany ogród.