< powrót
WIELKIE OCZY
 


 
 
 
 

..........................
 

 

HISTORIA...
        Z początkiem XVII wieku ród Mohiłów wzniósł w Wielkich Oczach niewielki, drewniany dwór o charakterze wieży. Ten archaiczny jak na swe czasy dom pański otoczono jednak nowoczesnymi umocnieniami ziemno-murowanymi typu bastionowego, obejmującymi znaczny, kwadratowy w rzucie obszar. W latach 1656-60 dwór drewniany zastąpiony został murowanym przez Andrzeja Modrzejowskiego, ówczesnego właściciela Wielkich Oczu i starostę medyckiego. Dwór miał pełnić funkcję strażnicy w tzw. Bramie Przemyskiej, stąd jego dość duże znaczenie i ufortyfikowanie.
        W XVIII wieku dwór podupadł na znaczeniu. Umieszczono w nim gorzelnię, później także młyn. Ostatecznym ciosem były walki z partyzantką UPA latem 1944 roku, kiedy to częściowo spłonął. Dopiero w latach 70-tych XX wieku budynek odbudowano, zmieniając jednak znacząco jego kształt.

POŁOŻENIE...
        Dwór stoi przy lokalnej drodze z Wielkich Oczu do Wólki Żmijowskiej, blisko centrum wsi.

OPIS...
        Z pierwotnej, drewnianej wieży nie zachowało się oczywiście nic. Późniejszy, murowany budynek wzniesiony został już w okresie baroku jako dwór-pałacyk. Dzisiejsza forma jest zbliżona do dawnego oryginału, z kilkoma istotnymi zmianami. Dwór zbudowano jako parterowy budynek na planie podkowy, z szeroką, kwadratową wieżą od frontu, nakrytą dachem czterospadowym. Ściany optycznie podzielone zostały pionowo płaskimi pilastrami. Obramienia okienne prostokątne, jedynie w wieży półkoliste duże okna. Obecnie dwór posiada dwie kondygnacje (piętro dobudowano w latach 70-tych) i stanowi siedzibę władz gminy.