< powrót
WIŚNIOWA
 


Dwór od zach.

 

HISTORIA...
        Duży dwór obronny powstał w Wiśniowej w XVI wieku. Został prawdopodobnie wybudowany przez rodzinę Bonerów, ówczesnych właścicieli miejscowości. W XVIII wieku nastąpiła jego bardzo znaczna przebudowa. Kolejni właściciele wsi wystawili dla siebie pałacyk klasycystyczny, a dawny dwór przekształcili w oficynę. Taki stan rzeczy trwał do II Wojny Światowej, po której to majątek znacjonalizowano. Pałac jest opuszczony i niszczeje, a dawny dwór funkcjonuje jako przedszkole.

POŁOŻENIE...
        W niewielkiej Wiśniowej łatwo trafić do dworu. Stoi on wśród drzew na stoku wzgórza, po północnej stronie drogi.

OPIS...
        Dwór jest budynkiem bardzo obszernym. Zgodnie z renesansowymi wymogami symetrii powstał na planie kwadratu. Posiada dwie nadziemne kondygnacje oraz wysoki, czterospadowy dach, kryty dachówką. Ściany dworu są otynkowane, ozdobione bardzo skromnie zgodnie z modą klasycystyczną.
        W budynku niestety nie zachowały się żadne elementy wystroju renesansowego. Podczas przebudowy na przedszkole zniszczone zostały dawne stropy portale i ościerza okienne. Wszystkie te elementy są obecnie w stylu późnego socjalizmu, czyli raczej nijakie i nieładne.

OTOCZENIE...
        Budynek dworu obronnego stoi w ładnym i nieźle utrzymanym parku. Zaraz obok niego stoi klasycystyczny dworek-pałacyk z XVIII wieku. Jest to piętrowa budowla na planie prostokąta. Wyróżnia ją dość ładny ganek, wsparty na czterech słupach. Pałacyk jest opuszczony i niszczeje.
        Warto zwrócić uwagę na ciekawe budynki gospodarcze, należące do dawnego dworu. Szczególnie interesująca jest klasycystyczna brama wjazdowa na teren posiadłości: jest piętrowa, ozdobiona zgodnie z resztą budynków.