< powrót
WYSOKA
 


Dwór od frontu (zach.)
 
 
 
 

 

HISTORIA...
Stoi tu jeden z ładniejszych dworów. Dziwi fakt, że jest on zupełnie nieznany i w publikacjach nie pojawiają się o nim żadne informacje.
        Budowla powstała w wieku XVI. Stanowiła jedną z wielu posiadłości rodu Jordanów z Zakliczyna. Być może fundatorem był Wawrzyniec Spytek Jordan, który założył pobliski Jordanów. Losy budowli nie są dokładnie znane, wiadomo natomiast, że po wojnie stanowiła totalną ruinę i chyliła się ku upadkowi. Krakowski Almatur planował otworzyć w nim hotel, jednak po wyburzeniu wielu ścian i dokonaniu wielu zniszczeń wycofał się, pozostawiając dom na zagładę. Obecny właściciel zdążył go jednak odkupić w latach 70-tych i wyremontować. Dwór jest teraz w doskonałym stanie. Mieści się w nim mieszkanie-pracownia fundacji Lutnia Staropolska. Fundacja promuje renesansowy styl życia, a także organizuje koncerty muzyki dawnej we współpracy z podobnymi fundacjami z Europy.

POŁOŻENIE...
        Dwór stoi na szczycie wzgórza, nieco na wschód od drogi Jordanów - Spytkowice. Po drugiej stronie drogi, w lesie, znajduje się duży cmentarz z II Wojny Światowej.

OPIS...
        Dwór ma bardzo proporcjonalne kształty. Zbudowany jest na planie kwadratu, z dużymi przyporami na narożach. Jest piętrowy. Posiada wysoki, czterospadowy dach, kryty dachówką. Bryła budynku, poza przyporami, jest otynkowana.
        Niełatwo w tej rezydencji doszukać się elementów świadczących o obronności. Jedyną pozostałością są kolebkowe sklepienia w niektórych salach na parterze oraz bardzo grube mury zewnętrzne. Okna są szerokie, zarówno na parterze, jak i na piętrze. W mało którym dworze są one tak proporcjonalnie rozłożone wzdłuż ścian budynku.

OTOCZENIE...
        Obok dworu stoi kilka drewnianych budynków, przeniesionych z okolicznych wsi.