< powrót
ZGŁOBIEŃ
 


Dawny dwór od wsch.

 

HISTORIA...
        Dwór powstał w początkowym okresie renesansu w Polsce, a więc w pierwszej połowie XVI wieku. Właścicielką była Anna z Sieniawy Jordanowa. Pełnił swoją funkcję przez wiele lat - zmiany nastąpiły dopiero na przełomie XVIII i XIX w. Wówczas to ówczesny właściciel dóbr ziemskich wybudował dla siebie obszerny, klasycystyczny dworek. Stary dwór został gruntownie przebudowany i zaczął pełnić funkcję spichrza. Co ciekawe, pełnił ją także po II Wojnie Światowej. Opustoszał dopiero w ostatnich latach.

POŁOŻENIE...
        Dwór-spichrz stoi na niewielkim wzgórku, ponad drogą Trzciana-Boguchwała. Wokół niego powstało wiele współczesnych budowli, takich jak domy mieszkalne, czy sklep GS-u.

OPIS...
        Dwór został znacznie przebudowany, renesansowych artefaktów trzeba się więc doszukiwać. A można ich znaleźć dosyć sporo. Plan budynku jest prostokątny. Warto zauważyć, że dwór jest piętrowy - poziom gruntu został podniesiony o kilka metrów i dawny parter znajduje się obecnie pod ziemią. Wejście do piwnic było więc głównym wejściem do dworu - tkwi wokół niego renesansowy, kamienny portal. Okna zostały zupełnie zmienione, ich obecny kształt jest typowy dla magazynów. Pierwotnie budynek posiadał prawdopodobnie jeszcze jedną kondygnację - dzięki temu można go zaliczyć do nielicznych w Polsce tzw. "wież mieszkalnych", najwcześniejszego chronologicznie typu dworów obronnych.

OTOCZENIE...
        Poniżej dworu położone są stawy rybne, należące kiedyś do majątku ziemskiego. Pozostał z niego jeszcze dworek szlachecki, klasycystyczny, położony sto metrów na wschód od dworu obronnego-spichrza.